Surse
20/06/2026
20/06/2026
20/06/2026
La Orăștie, vineri, 19 iunie 2026, a fost inaugurată noua creșă din municipiu, investiție realizată prin Programul guvernamental Sfânta Ana, finanțat din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Unitatea este cea de-a 75-a creșă finalizată la nivel național în cadrul acestui program, semnificativ în contextul extinderii serviciilor de creșă pentru familiile tinere.
Evenimentul a reunit reprezentanți ai administrației publice locale: prefectul județului Hunedoara, Széll Lőrincz, președintele Consiliului Județean Hunedoara, Laurențiu Nistor, precum și primarul municipiului Orăștie, Ovidiu Bălan, alături de invitați și reprezentanți ai comunității. La deschidere a fost prezent și ministrul Dezvoltării, Cseke Attila Zoltán, care a subliniat faptul că programul național de construire de creșe este o prioritate a ministerului.
A subliniat că „Până acum, am finalizat construcția și am predat comunităților locale 75 de creșe” și a adăugat că „75 de creșe noi, moderne și prietenoase cu mediul sunt construite și predate autorităților locale din România”. Noua creșă din Orăștie are o capacitate de 40 de locuri, oferind spații adecvate pentru copiii din comunitate și sprijin pentru familiile tinere.
Ministrul a indicat și perspectivele viitoare, afirmând că, în ritmul actual, până la finalul verii ar putea fi finalizate 100 de astfel de creșe la nivel național. Evenimentul evidențiază angajamentul guvernamental față de dezvoltarea infrastructurii sociale locale și sprijinul pentru familii, în contextul eforturilor de modernizare a serviciilor publice la nivel județean și național.


